понеділок, 5 березня 2018 р.


Крокуймо в майбутнє разом з бібліотекою!
(Досвід соціального партнерства).

Бібліотеки – це свобода.
Свобода читати,свобода спілкуватися.
Це  освіта (котра не закінчується в той день,
коли ми покидаємо школу або університет),
це дозвілля і доступ до інформації.

…читання художньої літератури, а також читання
задля задоволення є однією із найважливіших
 подій в житті людини.
Ніл Гейман, американський письменник.

У сучасних соціально-економічних умовах розвитку суспільства стрімко зростає роль соціального аспекту бібліотечної діяльності. Бібліотека є тим закладом, якому притаманно консолідувати громадськість щодо вирішення соціально значущих проблем. Одним із прогресивних напрямків взаємодії бібліотек з різними структурами та користувачами є соціальне партнерство, яке дозволяє їм як позиціонувати свої інтереси серед місцевої громади, так і враховувати інтереси її членів. Соціальне партнерство історично ґрунтується на традиційній взаємодії бібліотек з іншими установами й закладами для проведення спільних заходів.
Заводську міську бібліотеку було засновано у 1974 році. З того часу і донині було пройдено непростий шлях ,на якому були і успіхи і прикрі невдачі та випробування. З переїздом у нове приміщення (2005 рік) працівники бібліотеки змогли  виділити окремі кімнати для створення абонементів: дитячого ,яким пишаємось ,бо віддали діткам найкращу кімнату у пристосованому приміщенні; абонемента для дорослих та юнацтва; читального залу для дорослих та юнацтва  та читального залу для дітей. Окрім перерахованого маємо ще приміщення для краєзнавчого куточка та сховище для зберігання документів. У бібліотекарів  завжди в пріоритеті було бажання поширювати  читання та любов до нього,а також залучення читачів  до змістовного проведення дозвілля. Вони  прагнули тримати  руку на пульсі суспільних подій і приймали активну участь  у суспільному житті м.Заводського,що на Лохвиччині.  У нас невеличкий,але досвідчений колектив : Матяш А.В., бібліотекар  І – ої категорії дитячого абонемента, Лисенко Н. О., провідний бібліотекар абонемента для дорослих та юнацтва та завідувачка бібліотекою,яка також організовує роботу Інтернет – центра.
Одним з найвдаліших і успішних було рішення про співпрацю з органом місцевої влади  - Заводською  міською радою,активна фаза якого розпочалася у 2005 році з приходом нового складу  обраних громадою керівників. Вони з розумінням віднеслися до прагнень  нашого закладу бути корисним громаді міста. Протягом  останніх 13 років ми провели немало цікавих і змістовних заходів , зокрема,для дитячої аудиторії. Міський голова Заводського Сидоренко В.В. часто підтримував  і підтримує бібліотеку не тільки приймаючи участь у заходах,але  ,що не менш важливо,ще і матеріально ,надаючи різноманітні призи і солодощі для заохочення дітей під час проведення конкурсів,вікторин та ін. І не тільки цим обмежується підтримка у ці скрутні часи. Активно співпрацюють бібліотекою і працівники інших відділів міськради. Хочеться розповісти про деякі  міроприємства.
Традиційним  для нашої бібліотеки є проведення свят до дня Святого Миколая  для дітей 1 – 4-х класів  шкіл міста. Так і в кінці грудня минулого року воно пройшло  під назвою «З А Б І Л І В  С Н І Г А М И  Г А Й , ІДЕ СВЯТИЙ МИКОЛАЙ»
Вступом до нього став вірш:
 «Святий отче, Миколай!
Мою хату не минай!
 Подаруй мені потіху
 І торбинку, повну сміху
 І здоров’я для родини,
Красну долю для Вкраїни!»
День Святого Миколая в Україні є особливо бажаним і довгоочікуваним дитячим святом. Напередодні свята діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно і моляться до нього, просячи передусім здоров’я собі та батькам. У день перед святом згадують всі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше. Чи буде подарунок, а чи, можливо, різка? Бо чемні діточки обов'язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні – прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час задуматися над своєю поведінкою і виправитися. Це свято принесло дітям  відчуття передноворічної атмосфери і всілякі приємні сюрпризи. Дітлахи з нетерпінням чекали на чудове і загадкове свято, яке дарує їм Заводська міська бібліотека № 1 ну і звичайно ж на подарунки від Святого Миколая. В актовій залі Заводської ЗОШ №1 зібралися дітлахи  в передчутті казкового дійства, яке присвячене дню Святого Миколая.
Дитяче театралізоване дійство відкрила представник Заводської міської ради Горбенко Юлія Анатоліївна, яка привітала дітей з наступаючими зимовими святами і побажала їм здоров’я, земної злагоди й тепла, здійснення найзаповітніших мрій. А продовжила свято ведуча Руденко Єлизавета (5-А клас), з вуст якої діти почули розповідь про Миколая Чудотворця, найвизначнішого Святого християнської церкви, який є символом Добра і Милосердя. За лагідність і доброту Миколай здобув величезну любов народу. Хоч від смерті Миколая – чудотворця минуло понад півтори тисячі років, але його любов до ближнього щоразу відроджується у зимові дні, коли він щедро обдаровує всіх дітей. А ще з лісу до дітей прилітала Сорока, (Бондаренко Юлія 5 – А клас), яка принесла цілу валізу усіляких новин. Всім присутнім сподобалась сценка, в якій два Ангели (Коржина Катерина та Гоєнко Олександра 5 – А клас) сповіщають про добрі вчинки, а Чортенята (Бондаренко Роман та Дрига Антон 8 – А клас) на- магаються очорнити малечу, звинуватити їх в тому , що вони нічого не знають - ні віршиків , ні загадок і взагалі читати не вміють, але переконавшись, що помилялися, шукають інших дітей Івасика (Кеї Максима) та Миколку (Панкова Сергія – 6-Б клас) і намагаються їх посварити і не допустити Святого Миколая до дітвори. Але добро завжди перемагає і Миколай – Чудотворець (Петрюк Максим 8 – А клас) приходить до дітей із своїми побажаннями і подарунками. В свою чергу учні 2 – 4-х  класів приготували для Миколая свої подарунки у вигля- ді пісень, віршів, гуморесок та запальних танців. За що їм Миколай роздав подарунки : шоколадні цукерки та шоколадки. Працівники бібліотеки щиро подякували  Заводській міській раді за спонсорську допомогу у проведенні свята. (Примітка: фото додаються окремо).
Наступний  захід теж стосувався дітей,але вже у іншому аспекті,а саме
патронату над сиротами – дітьми та дітьми із «важких сімей» і пройшов він під назвою "Практика сімейного патронату та шляхи її впровадження у житті місцевої громади".
         Відбувся він у вигляді «Круглого столу» за участю не тільки Ященко Юлії Володимирівни,керівника  філії Лохвицького  ЦСССДМ  при Заводській міській раді,але і інших наших соціальних партнерів у нашій роботі : Ільїних Галини Іванівни,заступника  директора з виховних питань ПТУ №32, Краснолуцької Любові Петрівни завідувачки Токарівською сільською бібліотекою,Паньківської Оксани Борисівни,молодої мами,що перебуває по догляду за дитиною і є читачкою бібліотеки і членом батьківського комітету.

         У своїй бесіді "Патронатне виховання" Ященко Ю.В. зазначила,що впродовж останнього десятиліття Україна здійснила ряд прогресивних кроків на шляху реформування державної опіки над дітьми,розвитку сімейних форм влаштування дітей - сиріт,дітей,позбавлених батьківського піклування,дітей з неблагополучних сімей та ін.
Так сталося,що на території міста Заводського ще немає громадян,які б займалися вихованням дітей із т.зв. "важких" сімей. І,хоча,держава і робить ряд важливих кроків з матеріального забезпечення цієї справи,питання втілення цього знаходиться у зародковому стані і потребує додаткового інформування населення.
         Присутні обмінялися думками щодо форм і методів втілення  патронату в реальних умовах оточуючого середовища. Ільїних Г.І. поділилася своїм великим досвідом виховання важких підлітків на базі  ПТУ №32 і зазначила,що саме навчальні заклади такого рівня почасти розділяють складність роботи з цими дітьми поряд із державою та батьками. Але водночас дають їм путівку в життя надавши робітничих професій. Далі присутні наголосили на обов'язку держслужбовців,які  теж працюють із важкими сім'ями, більш глибокого проникнення  в їх проблеми,уникання поверхових суджень щодо материнства і дитинства. Було наведено ряд життєвих прикладів  і розповідей про дітей, позбавлених батьківського піклування і висловлено думку щодо  покращення психологічного їх захисту та запровадження висококваліфікованої психологічної служби на території міста.
      Насамкінець  бібліотекарі запросили присутніх на чашку чаю,що посприяло теплій атмосфері спілкування.( Фото додаються).
         До заходів у Заводській міській бібліотеці залучаються не тільки містяни, але і жителі та учні з ближніх сіл. Так нещодавно у лютому місяці у бібліотеці відбувся МАЙСТЕР – КЛАС З ДЕКУПАЖУ,який розпочався із екскурсії для учнів 4-го  класу Пісківської ЗОШ І-ІІІ ступенів, яку організували класовод Косюк Г.В., вчитель образотворчого мистецтва Хоменко Л.М., голова батьківського комітету Русин Л.С., члени батьківського комітету Вовк Ю.М. та Кривобок Л.С.
Дітей гостинно зустріла завідувачка бібліотеки Єрмакова Л.М.та бібліотекарі Лисенко Н.О. та Матяш А.В.
Діти оглянули всі відділи бібліотеки – абонемент для дорослих і юнацтва, книгосховище, Інтернет-центр, читальний зал, краєзнавчий куточок,  але найдовше затрималися на дитячому абонементі. Вони переглянули тематичні виставки, ознайомилися із книгами та ляльками ручної роботи сумської дитячої письменниці Анни Коршунової, життя і творчість якої тісно пов’язані із Заводським. А потім бібліотекарі Лисенко Н.О. і Матяш А.В. провели майстер – клас по виготовленню картинок в техніці декупаж на яєчній шкаралупі. Дорослих і дітей відразу захопив процес виготовлення картинок. Вони старанно виконували всі поради і були дуже задоволені результатом.
Термін «декупаж» означає «вирізати, виривати». Потрібно дуже акуратно вирізати чи вирвати малюнок та наклеїти на потрібну поверхню, що декорується, щоб це виглядало як єдине ціле, як малюнок чи розпис. Таке мистецтво може опанувати будь-хто, маючи лише бажання і терпіння. Навіть ті, хто не вміє малювати, можуть створити речі, що виглядають як намальовані.
Техніка декупажу дуже давня і вперше була застосована в Давньому Єгипті, є згадки використання її в Східному Сибіру, а в 12 ст. вона захопила Китай. Після відкриття торгових шляхів, декупаж з’явився і в Європі. У часи Першої світової війни був неймовірно популярним в Америці та після Другої світової інтерес до нього практично зник. До нас мистецтво декупажу прийшло відносно недавно і найпопулярнішим матеріалом є тришарові серветки.  Декорувати можна все, що завгодно – посуд, книги, шкатулки, горщики для квітів, меблі, взуття і, навіть, одяг! Можна використовувати будь-яку поверхню – дерево, метал, кераміка, картон, текстиль , метал, шкіру, гіпс.
В стінах Заводської бібліотеки №1 вперше майстер-клас з декупажу декілька років тому провела Анна Коршунова. А зараз працівники бібліотеки, на прохання відвідувачів бібліотеки, організовують такі заходи. Всі бажаючі можуть взяти участь у майстер-класі чи помилуватися виготовленими картинками на виставці.
Великої уваги заслуговує співпраця бібліотеки,її тісні контакти з видатними і талановитими людьми краю, а саме : письменниками,поетами,художниками,майстрами з декоративно – ужиткового мистецтва та ін.. В цьому плані нашій бібліотеці дуже пощастило,бо до нас завітала і тепер вже постійно спілкується з працівниками бібліотеки та читачами – дітьми сумська дитяча письменниця Анна Коршунова (Шевченко). З цією талановитою жінкою у бібліотеки пов’язано багато цікавих заходів та спогадів.
Оскільки,бібліотека,як ніякий інший заклад ,зацікавлена в тому,щоб читання стало нормою в суспільстві,такі зустрічі мають велике значення і  духовний вплив і на користувачів – дітей і на самих працівників закладу. Про Анну Євгеніївну можна сміливо сказати,що вона,як дитяча письменниця відчуває свій обов’язок перед читачами – дітьми і пише правдиві твори,які захоплюють юного читача,і це  особливо важливо. Її твори закликають мріяти і робити наш світ прекраснішим.
Отож,літні місяці минулого року для працівників Заводської міської бібліотеки №1 виявилися не менш спекотними, ніж для відпочиваючих. Ми намагалися урізноманітнити дозвілля читачів цікавими і корисними заходами. Бібліотечний non-stop "Світ захоплень письменниці Анни Коршунової" зібрав найбільше позитивних відгуків.
          Ганна Шевченко (літературний псевдонім Анна Коршунова) живе і працює в м.Суми, та її життя тісно пов'язане із Полтавщиною, із селом Брисі (нині це масив міста Заводське), в якому і зараз проживають її мама та бабуся і яких вона часто відвідує. Закінчила Ганна Заводську ЗОШ №1, потім навчалася в Сумському педагогічному університеті ім. Макаренка. За фахом вона вчитель географії та біології, кандидат географічних наук, журналіст, автор багатьох наукових та краєзнавчих публікацій. Має в доробку вже 10 дитячих книг, захоплюється рукоділлям, виготовляє текстильні ляльки, одна з яких оселилася в дитячому відділі нашої бібліотеки. Ганна Євгеніївна частий гість нашої бібліотеки. Вже традиційними стали майстер-класи від письменниці та творчі зустрічі з нею. Цього літа всі бажаючі теж могли насолодитися приємним спілкуванням із Анною Коршуновою, познайомитися із її новою книгою "Комп і компанія", власноруч створити мішечки для ароматних трав.
       Розпочався бібліотечний non-stop майстер-класом по виготовленню саше (мішечків для ароматних трав), який провела Анна Коршунова. Спочатку вона розповіла коли почали виготовляти саше і  як їх використовували, а потім всіх захопив процес виготовлення  самих мішечків. 
    Також шанувальники творчості Анни Коршунової здійснили незабутню вело-мандрівку слідами героїв книг "Комп  і компанія" разом з авторкою. Маршрут пролягав берегами річки Сули та масивом Брисі, місцями, що описані в книзі. Читай-компанія дізналася про історію написання твору, хто був прототипом героїв, заслухали уривки із книги.
      Наостанок відбулася зустріч з письменницею10 серпня, в приміщенні міського Будинку культури №1 ,де пройшла презентація цієї книги, яка стала переможницею премії "Коронація слова - 2015" відразу у трьох номінаціях: "Прозові твори для дітей", "Вибір видавця" і, найпочесніша, "Вибір дітей". Такі зустрічі вже стали традиційними. Цікавою була розповідь про створення книги "Казкове місто Суми", яка нещодавно вийшла друком.
          Ганна Євгеніївна талановита письменниця і дуже різностороння людина. Тому читачі нашої бібліотеки із нетерпінням чекають літа та нових зустрічей із Ганною Шевченко.
Ось як відгукнулася на сторінках місцевої газети «Червонозаводський вісник» про зустріч із Анною Коршуновою провідний спеціаліст з гуманітарних питань       Заводської міськради Юлія Горбенко,яка була присутня на заході в бібліотеці разом з донькою – школяркою :
«…Тривають літні канікули. Дітлахи мають змогу проводити час на власний розсуд. Хто відпочиває на березі річки, хто займається з друзями на дитячих майданчиках, хто про водить час за ноутбуком чи комп’ютером … Та прихильники творчості відомої письменниці Анни Коршунової знайшли час, щоб завітати на майстер-клас з виготовлення подарункових мішечків до міської бібліотеки №1. Всі присутні із захопленням слухали розповідь Анни Євгеніївни про історію виникнення мішечків з духмяними травами та їх використання в минулому. Так, наприклад, у Венеції лікарі, йдучи до хворих одягали спеціальні маски з великим носом, який заповнювали ароматичними травами, що слугували своєрідним антисептиком від хвороб. Запорізькі козаки, йдучи в похід, брали із собою полотняні мішечки із полином, щоб на чужині згадувати рідний край. В наш час стали також дуже популярні такі мішечки із різноманітними травами, які мають ту чи іншу властивість. Також їх використовують як декор та подарунки. Далі діти продумували дизайн власного виробу та натхненно втілювали їх в життя. У всьому цьому процесі непомітно промайнули три години часу. А з яким захопленням діти демонстрували результати власної праці!  Хоча кожен учасник мав одинакові набори: лляна тканина, парусина, мереживо, серветки з малюнками, намистинки, стрічки; результати були дуже різноманітні. Не було жодного однакового виробу. Всі присутні дякували Анні Коршуновій за те, що поділилася власними знаннями та вміннями ,а також бібліотекарям Лисенко Н.О. та  Матяш А.В.»
«Зустріччю з феєю казкового дитинства» назвала свій допис секретар Заводської міської ради Мащенко Лариса Олександрівна на сторінках місцевої газети, адже пройшов захід у  приміщенні міського Будинку культури №1 в активній співпраці бібліотеки та органу влади.
Отже,соціальне партнерство, як новий вид взаємодії, націлений на реалізацію інтересів усіх учасників процесу і відкриває широкі можливості для бібліотек. Бібліотекарі Заводської міської бібліотеки №1  сповнені нових планів, проектів, ідей. Вони впевнені – їх робота помітна та корисна для громади міста.
Єрмакова Л. М.



Немає коментарів:

Дописати коментар

 Ян Райніс  “Cоловейко” Кожен вечір слухаю, Співи соловейка: – Покажися, солов’ю, Пір’я золоте! Відповідав соловейко: – Сам я – птаха сіра, ...