пʼятницю, 15 лютого 2019 р.

В очікуванні визначної дати в історії України та Полтавщини - 250-річчя з дня народження Івана Петровича Котляревського,розпочинаю збирати матеріали про нього для різноманітних заходів.Адже з цим видатним ім'ям пов'язані долі багатьох працівників культури Полтавщини і не тільки.Згадаймо незабутнє Гадяцьке училище культури,яке носить ім'я І.П.Котляревького! У 1980-му я теж закінчувала його.




Іван Котляревський | 5 цікавих фактів про письменника народженого 9 вересня 1769 року.
9 вересня 1769 року - народився Іван Котляревський - український письменник, поет, драматург, громадський діяч. Його поема «Енеїда» стала першим в Україні літературним твором, написаним народною українською мовою.
1. Багато біографів схиляються до того, що саме через нещасливе кохання учитель Котляревський пішов в армію і до кінця життя так і не одружився. Коли 25-річний Котляревський працював домашнім учителем у пана в селі Золотоноша, закохався в 20-річну Марію – бідну родичку господаря. Батько її до Котляревського ставився добре, але Марія вже була обіцяна іншому, про що й сказали учителеві. Він негайно покинув і той маєток, і цивільне життя, й пішов в армію. У 27 років став кадетом Сіверського карабінерського полку. Із армії пішов капітаном, хоч міг дослужитися до вищих чинів.
2. Віддав 25 років службі на посаді наглядача (директора) дому виховання дітей бідних дворян у Полтаві. За це одержав від царя чин майора. Цар Олександр І приїхав до Полтави 1818 року та запитав, чи не нагородити за громадські заслуги відставного капітана Котляревського гідним цивільним чиновницьким титулом. Полтавські чиновники відказали що він смертельно образиться і краще дати йому чин майора. Із армії у відставку Котляревський пішов "с правом ношения мундира". Це давало меншу зарплату, ніж у звичайного цивільного чиновника. Але він не хотів розлучатися з мундиром.
3. "Енеїда" Котляревського була в бібліотеці Наполеона. Великий князь Микола Павлович — майбутній цар Микола І — попросив собі аж два примірники. А радянські дослідники підкреслювали, що "Енеїда" Котляревського була у Леніновій бібліотеці. "Енеїду" Котляревського російською перекладали тричі.
4. Краєзнавцям вдалося дізнатися, що в Івана Котляревського була таємна покровителька. На початку ХІХ століття в Полтаві створилося таємне «Товариство малоросійське». Одним з його членів і співавтором програмних документів був Котляревський. Після повстання декабристів у цій справі проводилося слідство, але Івана Петровича до відповідальності не притягнули. Знавець літератури Євген Руднєв знайшов в одному з сибірських архівів лист Сергія Волконського, де є такий рядок: «Котляревського від каторги врятувала жінка, яка його любила».
Науковці перебрали всіх мешканок округи і вирахували найбільш підходящу кандидатуру: Варвара Рєпніна – дружина генерал-губернатора Миколи Рєпніна, вони 17 років прожили в Полтаві та тісно спілкувалися з Котляревським. Микола навіть подарував письменнику свій портрет. А Варвара замовила йому переклад з французької роботи Дюкена для Полтавського інституту шляхетних дівчат - три томи по 500 сторінок французького чтива він перекладав 15 років.
5. Прямих нащадків Котляревський не залишив. Перед смертю відпустив на волю кріпаків — шість душ. А дім на горі в Полтаві заповів своїй економці, Мотрі Векливечивій, унтер-офіцерській вдові.
Джерело: holos.fm


Таємниці біографії Котляревського.
Більшість джерел стверджує, що до кінця свого життя Котляревський так і не одружився. І раптом ми знаходимо несподівану інформацію : Котляревський нібито мав дружину зі шляхетного роду Максимовичів. Джерело інформації не оприлюднено і питання,звичайно,дискусійне: перебував у шлюбі Іван Петрович чи залишився вірним своєму єдиному втраченому коханню? Яка з версій насправді мала місце?
Ось допис, що вніс сум'яття.
"Рід Котляревських належав до найдавніших і найповажніших вихідців із Запорозької Січі. Іван Петрович нарахував у ньому не менше 15 колін.
Отримавши у двадцятитрирічному віці свідоцтво про шляхетство, він дістав право брати участь у роботі дворянського зібрання в Катеринославі.
З 1808 року Котляревський стає активним учасником Полтавського губернського зібрання, де розглядалися питання національного буття, стану козацтва та ін.
У шляхетній кар'єрі письменника допомогли й родинні зв'язки з уславленим родом Максимовичів: дружиною Котляревського стала донька маршалка Лохвицького дворянства Корнія Максимовича - Параска."
Так ось де сховалась цікавинка для наших земляків лохвичан: а чи й справді видатний поет і драматург мав відношення до нашого Лохвицького краю?
За матеріалами інтернетвидань .

Немає коментарів:

Дописати коментар

 Ян Райніс  “Cоловейко” Кожен вечір слухаю, Співи соловейка: – Покажися, солов’ю, Пір’я золоте! Відповідав соловейко: – Сам я – птаха сіра, ...