Екопросвітницька діяльність бібліотеки.
18 жовтня 2017 року на базі Заводської міської бібліотеки №1 працювала школа професійної майстерності для бібліотекарів Лохвицької РЦБС. Вона називалася "Перспективні шляхи в організації бібліотечної діяльності в напрямку екопросвітницької роботи". Присутні на ній бібліотекарі системи,а також запрошені на захід завідувачки бібліотек ПТУ №32 та Лохвицького механіко - технологічного коледжу ПДАА з цікавістю оглянули влаштовані в бібліотеці книжкові виставки та перегляди,баннери та стенди.
-Далі захід продовжила директор Лохвицької РЦБС Пономаренко Л.Д.,яка звернулася до присутніх з вітальним словом.
-Горбенко Ю.А.,провідний спеціаліст з гуманітарних питань Заводської міськради розповіла бібліотекарям Лохвиччини про екологічний портрет міста.
-До виступу на занятті школи був також запрошений Івахно С.Ю.,голова новоствореного у Заводському ГО УППО "Новий день".
-Завідувачка бібліотекою Єрмакова Л.М.,виступила перед присутніми з оглядом періодики під назвою "Особливі дати,які стосуються природоохоронних заходів та екологічного виховання в Україні. Екозаходи в м.Заводському.Екопросвітницька робота Заводської міської бібліотеки №1."(Матеріали огляду див.нижче).
-"Екологічне виховання дітей в бібліотеці. Робота клубу "Екологічний бумеранг",під такою назвою пойшов виступ старшого бібліотекаря дитячого абонемента бібліотеки Матяш А.В.
-Далі бібліотекарі міської бібліотеки продемонстрували свої вміння при проведенні Екомікса за назвою "Людина.Екологія.Здоров'я",куди увійшли :
- Фітобар "Природничий еліксир",де було запропоновано свіжозаварений чай із трав,що ростуть удома та в рідних лісах.За запахом і смаком слід було вгадати назву рослини,яку заварили.З цим бібліотекарі справились успішно.
- Вітамінку - інформинку "Травознай" ( для уч.6 - 7-х кл.) у вигляді презентації на ноутбуці провела для присутніх ст. бібліотекар дитячого абонемента МатяшА.В.
- Далі бібліотекарі співали пісень про квіти під час проведення музичної природохвилинки "Квіти чарівні просяться у вірші і пісні".
- Під час облаштування баннера - квілті "Екобібліофорсаж"Красу планети не зіпсуй,вона одна під небом" бібліотекарі висловили свої думки про заходи зі збереження довкілля у письмовій формі на різнокольорових пелюстках,які було закріплено на стилізованій квітці.
- Майстер - клас з виготовлення ляльки - мотанки - "травниці"для бібліотекарів провела провідний бібліотекар абонемета для дорослих та юнацтва міської бібліотеки №1 Лисенко Н.О.
- Колишня активна читачка міської бібліотеки,а нині студентка Сумського вишу Кравченко Інна надала свої художні фото про природу для демонстрації на виставці - екосушці під назвою "Я за чисте довкілля.А ти?"
На завершення заходу бібліотекарі міської бібліотеки №1 запросили своїх колег із ЦБС до солодкого столу,допомогу в забезпеченні якого надала Заводська міська рада.
ОСОБЛИВІ ДАТИ, ЯКІ СТОСУЮТЬСЯ ПРИРОДООХОРОННИХ ЗАХОДІВ ТА ЕКОЛОГІЧНОГО ВИХОВАННЯ В УКРАЇНІ. ЕКОЗАХОДИ В М.ЗАВОДСЬКОМУ. ЕКОПРОСВІТНИЦЬКА РОБОТА БІБЛІОТЕКИ.
Огляд періодики.
Кожен регіон України має свою неповторність,властиве лише йому обличчя,що сформувалося природою,рельєфом,рослинами та ріками і озерами. Природа впливає на господарську діяльність і світогляд людей, їхні вірування,звичаї, традиції і побут. З нею пов'язані різні ритуали, повір'я і численні свята, наприклад, русалії, Зелені свята, Івана Купала та інші. Культуру будь - якого народу, в тому числі й українців, не можна зрозуміти, не звертаючись до історії розвитку його взаємин з природою – єдиним і незамінним джерелом матеріальних і духовних благ. Удосконалюючи техніку і технології, людство зробило багато наукових відкриттів. З одного боку, це привело до підвищення благоустрою людей в багатьох країнах, з другого
- створило серйозні проблеми.
Це спричинило протиріччя між цивілізацією та культурою, наукою і моральністю.
Нагальність екологічних проблем зростає з кожним роком. Як зазначається в газеті «Зоря Полтавщини» за 8 вересня 2017 року у статті «Межу неповернення перейдено», 2 серпня цього року минула щорічна «межа відновлюваності ресурсів»,коли людство остаточно витратило всі ресурси,які планета може відновлювати протягом року. Таким чином,як уточнює Всесвітній фонд дикої природи, вже 3 серпня 2017-го настав День Екологічного Боргу. Нині людство споживає ресурсів у 1,7 разу більше,ніж може забезпечити планета Земля. Отож,для підтримки життєдіяльності людства на тім рівні,що маємо зараз, нам потрібна не одна,а 1,7 планети. Фактично,ще одна Земля. Цим питанням приділяється достатньо уваги у світі.
Американський вчений – фізик Стівен Хокінг говорить:
«Мене турбує все це, тому що саме зараз людям треба працювати всім разом і більше, ніж коли раніше. Ми стикалися з екологічними викликами - зміною клімату, недостачею харчування, епідемій, окислення океанів. Все це говорить про те, що настав самий небезпечний момент в історії людства.
Ми придумали технології, які дозволять нам знищити нашу планету. Але ми ще не винайшли спосіб її покинути. Поки у нас тільки одна планета, і ми повинні працювати разом, щоб захистити її », - зазначає фізик.
У календарі річних святкових дат багато різних свят і значущих днів. Але є серед них дійсно корисні і потрібні. Ті, що з перспективою на століття. І одними з них можна впевнено назвати:
1. Годину Землі.
Час проведення Години Землі в 2017 році — 25 березня з 20:30 до 21:30 за місцевим часом.
Так,28 березня 2015 року в Україні і в більш ніж 170 країнах світу відбулася Година Землі.
Українці провели акцію вже в сьомий раз.
25 березня о
20:30 на одну годину занурився в темряву весь світ, об'єднаний спільним прагненням зменшити вплив на навколишнє середовище й зберегти природні ресурси планети, нагадують українські організатори ініціативи.
Зазначимо, у
2015 році кампанія в Україні пройшла під девізом
"Включай свою силу!"
- так організатори вирішили підкреслити, що
"кожна людина може змінити світ на краще, допомогти природі своїми щоденними діями".
Нагадаю,що Година Землі - найбільш масова екологічна акція у світі, у ході якої WWF
Global закликає вимкнути світло і побутові електроприлади на одну годину на знак небайдужості до майбутнього планети.
Акція була започаткована Всесвітнім фондом природи WWF в Сіднеї (Австралія) в 2007
році, і з тих пір перетворилася на всесвітню екологічну ініціативу, яка об'єднала людей на всіх континентах.
2.
1 квітня - Міжнародний день птахів
Це інтернаціональне екологічне свято відзначається з 1906
року. В тому році 1 квітня була підписана Міжнародна конвенція по охороні птахів
За традицією в цей день в очікуванні пернатих розвішують шпаківні, синичники, гоголятники та інші
"пташині будиночки".
3. 15
квітня 2017
- День навколишнього середовища України
Природа і навколишнє середовище — невідновлюване багатство.
Щороку в третю суботу квітня, починаючи з 1999
року, на Україні відзначається День навколишнього середовища (День довкілля), встановлений відповідним Указом Президента України № 855 від 6 серпня 1998
року. Підготовці до цього Дня приділяється у країні велика увага: створюється оргкомітет, якому доручається розробити і затвердити план заходів з підготовки та проведення Дня охорони навколишнього природного середовища України.
Проведені екологічні заходи включають:
Знищення несанкціонованих звалищ - один із заходів, що проводяться в рамках свята
-
посадку нових лісових насаджень, висадку дерев і чагарників;
-
впорядкування територій парків, скверів, алей, а також планування і створення нових парків;
-
планування і створення нових газонів і квітників;
-
знищення несанкціонованих звалищ і поліпшення санітарного стану полігонів;
-
загальне прибирання сміття на берегах річок, озер, ставків;
-
розчищення і впорядкування джерел;
-
проведення інформаційно-просвітницьких заходів (конференцій, семінарів, круглих столів, фестивалів, екологічних виставок) з метою підвищення екологічної свідомості населення;
-
широке висвітлення в засобах масової інформації заходів, що проводяться під час цього екологічного свята.
4. Також відзначається День Матері-Землі: 22 квітня
Свято нашої матінки-планети відзначається в День весняного рівнодення, що логічно.
Традиція відзначати 22 квітня День Землі зародилася в США в 1970
році, в 1990
році цей день став міжнародною акцією. Основною метою цієї всесвітньої акції є привернення уваги суспільства і кожної людини планети до проблем Землі, до проблем її навколишнього середовища. В цей день всі охочі беруть участь у впорядкуванні і озелененні своїх дворів і вулиць, різних екологічних заходах.
22
травня - Міжнародний день біологічного різноманіття
Збереження біологічного різноманіття живих видів - одне з головних завдань людства.
5. 22
травня - Міжнародний день біологічного різноманіття.
Щорічно, починаючи з 2001
року, 22 травня відзначається Міжнародний день біологічного різноманіття
(International Day for Biological Diversity). Цей День був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН (ГА ООН) в 1995
році в спеціальній резолюції №
A/RES/49/119) на основі рекомендації Конференції сторін Конвенції про біологічне різноманіття (КБР), яка відбулася в 1994
році. У зв'язку з цим, була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття, і сьогодні її сторонами є близько 200 держав. Цілі, до яких прагнуть країни, що приєдналися до Конвенції, очевидні: збереження біологічного різноманіття живих видів і екологічних систем, стале використання компонентів біологічного різноманіття та отримання вигод від використання генетичних ресурсів. Головне завдання Міжнародного дня біологічного різноманіття — звернути увагу громадськості на проблему безповоротного зникнення на Землі багатьох представників флори і фауни.
6. 31 жовтня - Міжнародний день Чорного моря,
Який по суті своїй став оберегом для
"самого синього з морів".
Чорне море отримало свій офіційний день в 1996
році. Саме тоді в турецькому Стамбулі був підписаний Стратегічний план захисту природних ресурсів цієї важливої частини Світового океану. Країнами-учасниками такого амбіційного документа стали:
•
Росія;
•
Україна;
•
Грузія;
•
Туреччина;
•
Болгарія;
•
Румунія.
Екологічна катастрофа
2007-го року стала причиною загибелі десятків тисяч птахів і риби, що населяють море, мікроорганізмів і найпростіших. За заявами Грінпіс, відчувати наслідки цього ПП люди будуть не менше десяти років.
Отож, 31 жовтня проходять масові заходи, освітянські конференції, наукові наради, круглі столи, відеопокази, виставки , конкурси і вікторини. І ще декілька дат,на яких я зупинюся не так детально:
- 26 квітня - Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф,
-10 травня (дата для 2017 року)
В один із днів травня відзначається Всесвітній день мігруючих птахів,
- 8 червня - Всесвітній день океанів,
-17 вересня - День працівника лісу,
- 11 грудня - Міжнародний день гір,
Наше місто теж приділяє увагу вирішенню екологічних питань.
Розпочну зі зворотньої хронології,посилаючись на місцеву газету «Червонозаводський вісник».
Так, публікація від 15 серпня 2017 року під назвою «Мирна акція протесту» розповідає про те, «…що у населения увірвався терпець від хаотичного руху великовагового транспорту (40 т. i бшьше) по вулицях міста.,а також «…підпрємство «РАЙЗ-цукор», власником якого е компанія «Укрлендфармінг» заборгувала до бюджету міста більше
4 млн. грн.». Від того потерпають будинки містян, забруднюється повітря та ін. Потерпали від недофінансування і навчальні заклади,освіта,культура. Ця акція досягла своєї мети
тому,що після цих подій відбулася зустріч міського голови В.Сидоренка з керівництвом компанії «РАЙЗ» в Києві.
Директор департаменту компани Сущенко B.I. взяв участь у засіданні колегії ради. А 1 серпня на 25 сесії міської ради виступив перед депутатами, відповів на
на вci запитання,
представив графік погашения заборгованосп за оренду землі, розпов1в про проведену роботу з перевізниками щодо руху до елеватора.
«Під'їзд до елеватора дозволений тільки з вулиці Степової. Що ж сезон кукурудзи попереду. Він покаже, чи дотримаеться компанія «РАЙЗ» своїх зобов'язань»,зазначається в статті Лариси Мащенко.
Стаття від 24 березня 2017
року називається про «Старт двомісячника озеленення,чистоти та благоустрою». У ній виконком міської ради повідомляє про те,що 3 15
березня в нашому місті розпочався двомісячник озеленения, чистоти та благоустрою. За цей час передбачаеться: висадити молоді саджанці різних порід дерев, прибрати Bci несанкціонованісмітники, привести в належний стан пам'ятники, здійснити знесення старих та вражених омелою дерев, провести очистку та побілку парканів, бордюрів, дерев, ремонт авто-бусних зупинок, дитячих майданчиків та місць відпочинку біля будинКів, стадіонів, штучної та декоративної водойм.
Звертаемося з проханням до власників приватних будинків привести до порядку території не тільки в своєму дворі а й за ворітьми, тобто прилеглу територію та (частину вулиць). 3iбpaнe сміття необхідно зібрати у спеціально визначене місце i укласти угоду з комунальним підприемством на вивезення сміття.
«Дуже неприємно дивитися на сміття в посадках та біля річок. Далі виконком пропонує виділити в своїх дворах спеціальні місця для зберігання бур’яну,листя,а підготовлені таким чином компости будуть слугувати,як добрива».
У наступній публікації Юлії Горбенко «А ви взяли участь?»
у 4 числі «Червонозаводського вісника» від 20 квітня 2017
року розповідається як « Заводські школи №1 та № 2 озеленили свої пришкільні території, висадивши 5 ялинок, 13 горобин, 7 кущів калини, 9 кущів троянд та 23 берези, 8 лип, 15 горобин, 6 калин, 22 сосни, 5 ялинок та 9 кущів троянд відповіно. ДНЗ «Теремок» на власній території розбив калиновий гай (25 кущів), трояндову рабатку (50 кущів), попідсаджували 5 туй та 3 кущі самшиту, які в минулому році так впали в око комусь iз мешканців, що не посоромились прийти та серед ночі забрати у дітей. Також активно займалися озелененням міста і решта навчальних закладів та установ, в загальному підсумку у Заводському було висаджено 1000
дерев і це: сосни,берези,акації,горіхи,абрикоси,сливи.
Заводська міська бібліотека №1, в свою
чергу,
займається популяризацією природознавства та екологічних знань уже давно,практично з моменту заснування,коли було сформовано відповідний відділ з
природознавства у книжковому фонді.
В своїй роботі ми практикуємо розкриття для читачів
екологічної інформації та екологічних знань, які виходять із
можливостей та методик діяльності як самої бібліотеки, так і взаємодіємо з організацією яка має екологічний
напрям діяльності,а саме з ГО УППО «Новий день»(м.Заводське). Також представники творчої інтелігенції приймають участь у виставках та ін. заходах бібліотеки.
Про це надалі я і буду розповідати.
Зробивши невеличкий екскурс назад,хочеться згадати про те,що 2005
– 2015 роки були десятиліттям «Води для життя» і в цьому напрямі у нас тоді проходив Тиждень екології,куди увійшли:
Година екологічної мудрості під назвою «Ода про цілющу,живу воду»;(юн.)
Книжкова виставка – діалог «Наша посестра – голуба Сула» -для юнацтва і дорослих;
Екологічна бесіда «Від чистого міста – до зеленої планети»(для юн.);
Тему чистоти рік і чистої води ми продовжуємо і надалі. Так, минулого року у нас проходив Тиждень «Чистий берег – чиста вода» і сюди було включено комплекс заходів:
Екологічна презентація для юнацтва «Екологічний портрет міста»;
Засідання за круглим столом «»Доходи і відходи» теж для юнацтва;
Виставка – перегляд «Річкам і людям – чисту воду» для всіх вікових груп.
Окрім вищеназваних заходів у нас пройшли:
Електронна презентація «Подорожуємо до семи чудес України»: нагадаю вам,що це таке:
(1 Заповідник «Кам'янець» м.Кам'янець-Подільський
2 Києво-Печерська Лавра м.Київ
3 Софіївка м.Умань
4 Софія Київська м.Київ
5 Херсонес Таврійський м.Севастополь
6 Хотинська фортеця м.Хотин
7 Хортиця м.Запоріжжя )
Інформина «Маленькі стражі великого урожаю» про корисних комах) - для
юнацтва;
Було влаштовано ряд книжкових виставок,а саме:
«Екологія на зламі століть» з такими розділами:
-
Духовна сила народу - в збереженні природи;
-
Це гірке слово – Чонобиль;
-
Жити в злагоді з природою;
Наступною була :
виставка – вікторина під назвою «Жива ковдра Землі» - про трав’яний покрив для юнацтва;
виставка – перегляд «В гармонії з природою»;
Також було проведено екотрибуну «Екологічна освіта – основа третього тисячоліття».
Ми популяризуємо екознання шляхом проведення Днів інформації. Один з них називався «Екологія – наука про здров’я»,сюди
увійшли:
Перегляд нових надходжень з екологічної
тематики «Нове
про екологію»;
Огляд періодики з екологічних
питань –у нас
це,в
основному,газета «Голос України» та «Урядовий
кур’єр»,але
ж є багато і ін. видань
про які ми просто нагадалємо «Довкілля та здоров’я», «Екологічний вісник», «Політика і час», «Природа і люди», «Наука и жизнь» та ін., а також в газеті «День» та ін.
ГО УППО «Новий день» - ще юна організація на наших теренах і співпраця з нею буде налагоджуватися.
З 2015 року у нас триває Акція «Батарейки – здавайтесь!» і ось уже три роки як ми здаємо на утилізацію використані батарейки.
Моя колега Матяш Антоніна Вас. більш детально розкриє у своєму виступі роботу з дітьми з екологічних питань.
Передаю їй слово.
Огляд підготувала завідувачка
бібліотекою Єрмакова Л.М.